Doména, webhosting, HTML, redakčný systém

Vysvetlenie pojmov - php, html, webhosting, doména, javascript

 

Čo je to webhosting ?

webhosting, mailhosting Webhosting je poskytnutie priestoru pre Vašu www stránku, priestoru pre maily a ďalšie služby súvisiace s prevádzkou www stránky alebo mailov. Pričom tento priestor je poskytnutý tak, že sa viaže na príslušnú doménu. Pre www stránky teda získate web priestor, reprezentovaný adresou hocico.vlastna-domena.sk (príp. .com a pod.). Zároveň získate maily hocico@vlastna-domena.sk (príp. .com a pod.).
 

 

Čo je to doména ?

doména, registrácia domény, doménové meno

Doména je názov s koncovkou .sk, .com a pod. (napr. zeleziaren.sk), ktorý si predplatíte a stáva sa Vašim vlastníctvom, alebo ju predplatí registrátor vo Váš prospech. Doména sa predpláca väčšinou na rok. Doménu (pokiaľ za ňu pravidelne platíte) Vám štandardne nemôže nikto vziaťani používať. Doména môže byť zobraná v špecifických prípadoch rozhodnutím súdu a to hlavne v prípade, že v čase registrácie domény existuje ochranná známka zhodná s názvom domény a pod.

 

 

Čo je to webhostingový program ?

webhosting

Webhostingový program určuje koľko priestoru, koľko mailov a aké nadštandardné služby (ako napr. PHP, SQL, Cron) Vám budú v súvislosti s Vašou doménou poskytované.

 

 

Čo je to kontaktný e-mail ?

email, kontaktný email, mailhosting

Kontaktný e-mail je mailová adresa, ktorú ste zadali pri registrácii. Cez tento mail s Vami budú pracovníci SZM.com prioritne komunikovať a pri zmene dôležitejších hesiel môže byť požadované, aby bola požiadavka zaslaná z kontaktného e-mailu, alebo z kontaktného telefónu (podobne ten, ktorý bol zadaný pri registrácii).


Na kontaktný email sa zasielajú zálohové faktúry vo formáte PDF a dôležité upozornenia. Je potrebné, aby v prípade, že ho prestanete používať ste nám nahlásili jeho zmenu za iný mail.

 

 

Čo je to HTML ?

html

Hypertextový značkový jazyk (HyperText Markup Language; HTML) je jazyk určený na vytváranie webových stránok a iných informácií zobraziteľných vo webovom prehliadači. Akákoľvek stránka (alebo jej základ), ktorú su prezeráte vo svojom webovom prehliadači je vyrobená v tomto jazyku.

 

Z toho vyplýva, že pre úspešnú tvorbu www stránok je nutné ovládať tento jazyk, alebo používať nástroje, ktoré intuitívnou formou ponúkajú bez znalosti tohto jazyka možnosť vytvárať stránky v HTML (niečo napr. ako Word, čo však grafické zobrazenie vášho výtvoru uloží v HTML jazyku, jedná sa o WYSIWYG editovanie stránok HTML, napríklad programom Macromedia Dreamweaver, alebo Microsoft FrontPage). Najpoužívanejšími nadstavbami HTML sú Javascript a PHP, ktoré umožňujú tvoriť dynamické www stránky.

HTML kladie dôraz skôr na prezentáciu informácií (odseky, fonty, váha písma, tabuľky atď.) ako na sémantiku (význam slov). Umožňuje vytvárať dokumenty obsahujúce text, hypertextové odkazy, multimediálny a iný obsah, formuláre, skripty a metainformácie prehliadateľné vo webovom prehliadači. Jazyk HTML je textový t.j. umožňuje čítanie a upravovanie priamo v textovom editore. To ako stránka vyzerá v HTML jazyku si môžeťe pozrieť, keď si dáte vo webovom prehliadači zobraziť zdrojový kód stránky.

 

 

Čo je to PHP ?

php

PHP je open source skriptovací programovací jazyk, ktorý sa používa najmä na programovanie klient-server aplikácií (na strane servera) a pre vývoj dynamických webových stránok. Jednoduchou rečou umožňuje tvorbu stránok, ktorých obsah sa na základe rôznych vstupov, či udalostí mení, t.j. stránky nie sú statické. Vo väčšine prípadov sa používa vpísaný priamo do HTML kódu stránky.

PHP je podporované a aktivované na strane web serveru, preto jeho funkčnosť je závislá od toho aký hosting program máte objednaný.

 

 

Čo je to JavaScript ?

java script, JavaScript

JavaScript je skriptovací programovací jazyk. Jazyk je používaný najmä pri tvorbe webových stránok podobne ako PHP. Na rozdiel od PHP sa však kód vykonáva na strane klienta (t.j. na počítači užívateľa, nie na serveroch poskytovateľa), čo prináša špecifické výhody aj nevýhody pre jeho oblasť použitia. Hlavným prínosom je možnosť spraviť stránky dynamickejšie, lepšie spracovávať dáta (formuláre), alebo spraviť stránky viac prispôsobené špecifickému prostrediu užívateľa.


JavaScript je podporovaný Vašim prehliadačom, preto nezávisle od toho aký hosting program máte objednaný JavaScript funguje podľa toho aký používate webový prehliadač.

 

 

Čo je to SQL ?

databáza, mysql

Structured Query Language (SQL) je počítačový jazyk na manipuláciu s databázami dát ako výber, vkladanie, úprava a mazanie a pod.. V súčasnosti je to najpoužívanejší jazyk tohto druhu. V našej terminológii ako SQL chápeme pripravenú databázu, do ktorej môže užívateľ vstupovať a využívať jej obsah (podľa svojho uváženia) v súvislosti s prevádzkovanou web aplikáciou. V súvislosti s www stránkami a väčšinou v spojitosti s PHP sa v súčasnosti na platformách, na akých tento hosting beží najčastejšie používajú MySQL a PostgreSQL.


SQL je podporované a aktivované na strane web serveru, preto jej funkčnosť je závislá od toho aký hosting program máte objednaný.

 

 

Čo je to redakčný systém ?

redakčný systém, webhosting

Redakčný systém je špecifický program, ktorý sa nainštaluje do Vášho web priestoru a umožňuje vytvárať a spravovať vašu www stránku bez znalosti programovacích jazykov, v ktorých sa štandardne www stránky vytvárajú. Redakčný systém poskytuje určitú mieru komfortu, avšak netreba zabúdať na to, že je to software, ktorého presnú funkčnosť a kvalitu zabezpečenia nepoznáte. Venujte preto zvýšenú pozornosť týmto témam, častému aktualizovaniu a pod., aby sa vaša web aplikácia nezávisle na zabezpečení serverov SZM.com nestala potencionálnym cieľom útoku prostredníctvom slabín redakčného softwaru a jeho zabezpečenia.


Pre funkčnosť redakčného systému je často potrebné vybrať si taký webhostingový program, ktorý obsahuje službu PHP a SQL.

 


Ďalšie otázky? Chcete si nielen vytvoriť eshop ale aj mu rozumieť? Portál Naštartujeshop.sk je určený práve tých, ktorí sa chcú vydať cestou k úspešnému podnikaniu na Internete a hľadajú aj tipy na podnikanie.


Staňte sa fanúšikom BiznisWebu:


podnikanie-blog.sk, podnikanie na internete, blog o podnikaní na internete Biznisweb tvorba www stránok na Google + Biznisweb tvorba www stránok na Facebooku
Biznisweb tvorba stránok na Twitteri Biznisweb tvorba web stránok na YouTube Biznisweb RSS


 

Tvorba www stránok, skúška ZADARMO. Radi Vám pomôžeme pri tvorbe web stránky.

Zaregistrovať do Noviniek e-mailom

 

Tvorba www stránok, weby, eshopy. Vytvorte si web stránku cez BiznisWeb.


Kontakt